Pole tekstowe:  OGÓRKI

 

 

Pole tekstowe:  GŁÓWNA

 

 

Pole tekstowe:  CENNIK

 

Wymienione odmiany są partenokarpiczne, żeńskie, wolne od goryczki, dające wysoki plon. Polecane do uprawy na wełnie i na balotach ze słomy. Wymagają cięcia.

 
KAROL F1

Jest to odmiana z odpornością na mączniaka prawdziwego, bardzo wczesna i plenna. Rośliny o średniej sile wzrostu, 2 - 3 zawiązki w węźle. Owoc ciemnozielony, długości ok. 20 cm, błyszczący lekko żebrowany, wyrównany. Polecany do uprawy wiosennej (po 15 stycznia) i jesiennej.


 
MILENIUM F1

Jest to mieszaniec wyróżniający się bardzo wysokim plonowaniem oraz znakomitym wigorem roślin. Tolerancyjny na mączniaka prawdziwego, a jednocześnie niewrażliwy na niedobór światła przy bardzo wczesnych nasadzeniach wiosennych. Owoce ciemnozielone, błyszczące, lekko żebrowane, długości 18 - 20 cm. Mieszaniec bardzo wczesny, równomiernie plonujący przez cały okres uprawy. Polecany do uprawy w każdym terminie.


 

Odmiany KAROL F1 i MILENIUM F1 plonują na poziomie najlepszych odmian zagranicznych (30 - 35 kg/m2)  - (uprawa wiosenna, wyniki I.W.Skierniewice).


 
MACHOS F1

Kolejny mieszaniec o ciemnych owocach wyraźnie żebrowanych o ładnym cylindrycznym kształcie, długości 21 - 23 cm. Rośliny silne, przejrzyste, 3-4 zawiązki w węźle. Pędy boczne nieliczne, często kończące się za drugim węzłem. Mieszaniec średnio wczesny, plenny, tolerancyjny na mączniaka prawdziwego. Polecamy do nasadzeń: po 15 lutym i jesiennych.


 
Nasze odmiany plonują na poziomie 

najlepszych odmian zagranicznych 
 

 

Zalecenia uprawowe dla mieszańców ogórka szklarniowego.
 
Temperatura.

Optymalna temperatura kiełkowania nasion 28oC, minimalna 20oC. Nasiona zaprawić środkami grzybobójczymi np.: Apron. Dla wzrostu roślin zapewnić temperaturę 18 - 24oC. Spadki temperatur poniżej 15oC powodują zahamowanie wzrostu i pobierania składników nawozowych. Bardzo korzystne jest podgrzewanie podłoża (rury polietylenowe, słoma).

Światło. 
 

Niska intensywność światła zwłaszcza w zimie jest czynnikiem ograniczającym plon i wpływającym na pogorszenie jakości owoców. Pamiętać należy o myciu dachów szklarni, odpowiednim zagęszczeniu roślin, doborze odmian o luźniejszym pokroju. W okresie lata istnieje potrzeba cieniowania roślin.

Wilgotność. 

 

Zbyt wysoka obniża aktywność pobierania składników pokarmowych, sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Optymalna wilgotność powietrza ok. 80%. W uprawie na wełnie zwracać uwagę na niedopuszczenie do przesuszenia mat, gdyż może prowadzić do zamierania korzeni.

Gęstość. 

 

Zagęszczenie 1,5 - 2 roślin na m2 w zależności od terminu uprawy, odmiany, typu szklarni.

System uprawy i nawożenie. 

Najbardziej rozpowszechnione są metody:
 * uprawa na wełnie mineralnej,
 * uprawa na balotach ze słomy.

 
W uprawie na wełnie mineralnej należy kierować się ścisłymi opracowaniami nawozowymi dotyczącymi tej metody. Podstawowe warunki jakie należy spełnić to: przy obliczaniu składu pożywki należy uwzględnić zawartość składników pokarmowych i pH w wodzie oraz podłożu, prawidłowe nasączanie mat - na 1 matę powinno przypadać ok. 14 - 18 l pożywki o EC 2,0 - 2,5 i pH 5,5 - 6. Nasączanie powinno być conajmniej 24 godz. przed sadzeniem. częstotliwość nawadniania i EC pożywki powinny być dostosowane w zależności od terminu uprawy, nasłonecznienia i rodzaju podłoża. Generalnie EC pożywki w czasie gorącej słonecznej pogody powinno wynosić 2 - 2,5 a przy małej ilości światła powinno być wyższe do 3,0. Optymalne zawartości składników pokarmowych w środowisku wzrostu korzeni powinny wynosić: 
N 180 - 250, P 35 - 70, K 200 - 300, Ca 175 - 250, Mg 30 - 50 Mg/L standardową pożywkę można przygotować na bazie nawozów pojedynczych lub gotowych mieszanek. 
Utrzymanie pH na poziomie 5,5 - 6,0 osiąga się głównie przez dawkowanie kwasów .

 
W uprawie ogórków na balotach ze słomy bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie słomy. Aby doprowadzić do zagrzania słomy 10 - 12 dni przed terminem sadzenia należy posypać ułożone w rowkach baloty pierwszą dawką nawozów: 1,5 kg saletry amonowej + 0,8 kg superfosfat potrójny na 100 kg słomy suchej, a następnie wmyć te nawozy polewając wodą. Po 1 - 2 dniach dodać drugą dawkę nawozów tj.0,5 kg saletry amonowej + 0,7 kg saletry wapniowej + 1,1 kg siarczanu potasowego + 0,3 kg siarczanu magnezowego i również wmyć nawozy wodą. Należy pamiętać o dodaniu 130 g mikroelementów rozpuszczonych w zakwaszonej wodzie na 100 kg suchej słomy. Zamiast nawozów pojedynczych można stosować gotowe mieszanki np. Azofoskę w ilości 4 - 5 kg lub Mis-3   4 - 5 kg + 1 kg saletry amonowej. W czasie grzania się słomy pokrywa się powierzchnię balotów podłożem np. kompost korowy, ziemia kompostowa o optymalnej zawartości składników pokarmowych. Do nawożenia pogłównego przystępuje się po ok. 2 - 3 tygodniach od sadzenia najlepiej w formie płynnej, przez fertygacje.

 
Cięcie roślin.

Oprócz standardowego cięcia tj. usuwania z pierwszych 5 - 6 węzłów zawiązków i pędów bocznych, a następnie skracania pędów bocznych w wyżej położonych węzłach za drugim liściem; zaleca się w przypadku zbytniego zagęszczenia roślin całkowite usuwanie co 2 lub 3 pędu bocznego lub skracanie za pierwszym węzłem pędów bocznych.